Lista aktualności
-
Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu – od kiedy zacznie obowiązywać, jak się bronić?
Konfiskata pojazdu z powodu jazdy pod wpływem alkoholu to nowość w zapisach polskiego kodeksu karnego. Już od 2024 roku zatrzymany pijany kierowca musi liczyć się z utratą swojego pojazdu. Sprawdź, jak wygląda procedura skonfiskowania samochodu i czy warto w jej trakcie skorzystać z pomocy prawnika. Jak się bronić? Konfiskata samochodu za alkohol – co dokładnie…
-
Art. 178a Kodeksu karnego – jaka kara grozi kierowcy?
Prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego jest czynem karalnym. Zarówno alkohol, jak i narkotyki należą do substancji psychoaktywnych, oddziałujących na układ nerwowy człowieka i mogących spowodować zaburzenie koncentracji i koordynacji ruchowej, istotnych w procesie prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zakwalifikowanie czynu polegającego na prowadzeniu pojazdu po alkoholu lub po zażyciu narkotyków jako przestępstwa jest…
-
Jazda pod wpływem marihuany – kary dla kierowcy
Potocznie zwana marihuana, a dokładniej kannabinoid THC to substancja, która pomimo naturalnego źródła pochodzenia ma działanie odurzającą, a tym samym wpływa na zdolności poznawcze i motoryczne kierowcy. Wobec tego prowadzenie pojazdu pod jej wpływem jest zabronione prawnie. Nie ma przy tym znaczenia czy kierowca zażył marihuanę w celach medycznych czy innych. Stężenie marihuany we krwi…
-
Art. 87 k.w. – jaka kara mi grozi?
Artykuł 87 kodeksu wykroczeń dotyczy prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. Sprawdź, czym dokładnie jest stan po użyciu alkoholu, jakie są konsekwencje zatrzymania przez policję i jaka kara grozi kierowcy? W ramach artykułu 87 § 1–2 Kodeksu wykroczeń (k.w.) wyróżnić można trzy typy zachowań, które są zagrożone karą: prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym,…
-
Art. 244 kk – niestosowanie się do orzeczonych środków karnych
Przepis artykułu 244 kodeksu karnego ma na celu zapewnienie wykonalności orzeczeń każdego sądu – zarówno karnego, jak i cywilnego czy administracyjnego. Poprzez usankcjonowanie złamania nałożonych przez te sądy zakazów, skłania ich adresatów do wypełniania obowiązków, do których zostali zobowiązani wyrokiem. Czego dotyczy art. 244 kk? Przepis art. 244 kodeksu karnego dotyczy złamania orzeczonego przez sąd…
-
Art. 180a kodeksu karnego – prowadzenie pojazdu po cofnięciu uprawnień
Chociaż prowadzenie pojazdów bez wymaganych do tego uprawnień zawsze wiąże się z konsekwencjami prawnymi, to artykuł 180a kodeksu karnego nie dotyczy osób, które w ogóle prawa jazdy nie posiadały, a mimo to decydowały się na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Sprawcą przestępstwa określonego w art. 180a kk może być wyłącznie osoba, która uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych posiadała,…
-
Złagodzenie kary za jazdę pod wpływem alkoholu – omówienie krok po kroku
W przypadku zatrzymania kierowcy za jazdę pod wpływem alkoholu istotne jest podjęcie wszelkich działań zmierzających do złagodzenia grożącej kary. Samo złagodzenie kary za jazdę po pijanemu może obejmować: skrócenie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów czy wyłączenie określonej kategorii prawa jazdy spod zakazu. Sprawdź, co możesz zrobić aby uzyskać mniejszą karę i dlaczego warto skorzystać z pomocy…
-
Jazda pod wpływem narkotyków
Narkotyk lub też środek odurzający to substancja psychoaktywna, zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego, która działa na ośrodkowy układ nerwowy, powodując określone reakcje organizmu. Prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem takich środków jest traktowane podobnie do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Zachowanie takie, w zależności od stężenia narkotyku w organizmie kierowcy, może być zakwalifikowane zarówno jako…
-
Jazda samochodem bez prawa jazdy – co grozi kierowcy?
Jazda bez prawa jazdy wiąże się z określonymi konsekwencjami dla kierowcy. Mogą być one mniej lub bardziej bolesne. Wszystko zależy od powodu, dla którego kierowca nie ma przy sobie wymaganego dokumentu. Jazda bez prawa jazdy może wiązać się bowiem z trzema sytuacjami: z prowadzeniem pojazdu bez posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy, z jazdą bez…
-
Odzyskiwanie (dochodzenie) odszkodowań
Odszkodowania są formą rekompensaty za szkodę spowodowaną między innymi wypadkiem samochodowym, czynem zabronionym lub innym podobnym, przykrym zdarzeniem. Nie zawsze jednak wiadomo od kogo i w jakim trybie można ich dochodzić, bowiem procedura odzyskiwania odszkodowań jest wieloetapowa. Jak faktycznie wygląda dochodzenie odszkodowań? Zgłoszenie szkody Pierwszym etapem prowadzącym do uzyskania należnego odszkodowania jest zgłoszenie szkody. Polega…