Wywiad z adwokatem Damianem Kuchtą

Łódzki adwokat Damian Kuchta udzielił wywiadu w którym odniósł się do ostatnich wydarzeń związanych z zatrzymaniem kierowcy Ubera przez łódzkich taksówkarzy. Zatrzymany zapowiedział zgłoszenie zdarzenia do organów ścigania. Wiele osób zastanawia się czy praktyka stosowana przez taksówkarzy dokonujących zatrzymań jest zgodna z przepisami prawa.

W wywiadzie dla radia Eska Mecenas Damian Kuchta rozróżnił dwie sytuacje – pierwszą w której kierowca taksówki jedzie za uberem i de facto nie widzi popełnienia przestępstwa przez  kierującego (który dokonując przewozu prawdopodobnie nie posiada licencji, jak również kasy fiskalnej) oraz drugą polegającą na wcieleniu się przez taksówkarza w pasażera pojazdu.

Każda z opisanych sytuacji upoważnia taksówkarza do podjęcia określonych działań, które należy jednak różnicować w zależności od konkretnego stanu faktycznego. Istota problemu sprowadza się do wyjaśnienia instytucji „ujęcia obywatelskiego” oraz dozwolonych prawem działań i zachowań świadka lub osoby pokrzywdzonej na skutek czynu zabronionego.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie radia Eska w artykule „Uber na celowniku. Kolejny kierowca zatrzymany.”

W PRZYPADKU PYTAŃ NAPISZ DO NAS LUB ZADZWOŃ – DANE ADRESOWE I TELEFONICZNE ZNAJDZIESZ W ZAKŁADCE KONTAKT.

starszy prawnik Maria Andrzejewska