Dozór elektroniczny skazanych - wniosek, koszty, warunki

System dozoru elektronicznego (SDE) jest nowoczesnym systemem odbycia kary przez skazanego. Wiele osób skazanych na karę pozbawienia wolności zadaje pytanie, w jaki sposób działa ten system. SDE zakłada kontrolowanie zachowań skazanego poprzez użycie środków technicznych – wodoodpornego nadajnika, który rejestruje cały przebieg odbywania kary.
Nadajnik zakładany jest na nogę lub przegub dłoni, dodatkowo w miejscu odbywania kary znajduje się też urządzenie monitorujące, które kontroluje czy skazany właściwe wypełnia warunki wykonywania kary.
Skazany musi przebywać w miejscu odbywania kary – mieszkanie lub inne miejsce wskazanym przez sąd, w godzinach określonych postanowieniem sądu. W przypadku naruszenia warunków odbywania kary (spóźnienie, nieobecność) urządzenie monitorujące przysyła informację do Centrali Monitorowania, co może spowodować uchylenie przez sąd dozoru elektronicznego i zarządzenie wykonania kary w zakładzie karnym.
Dozór elektroniczny - przykłady
Występuje kilka rodzajów działania dozoru elektronicznego:
- Dozór stacjonarny – polega na kontrolowaniu przebywania skazanego w określonych dniach tygodnia i godzinach we wskazanym przez sąd miejscu;
- Dozór mobilny – polega na kontrolowaniu bieżącego miejsca pobytu skazanego, niezależnie od tego, gdzie skazany przebywa;
- Dozór zbliżeniowy – oznacza kontrolowanie zachowywania przez skazanego określonej minimalnej odległości od osoby wskazanej przez sąd.
Dozór stacjonarny dotyczy wyłącznie osób skazanych na karę pozbawienia wolności. Natomiast środki prawa karnego i zabezpieczające w systemie dozoru elektronicznego wykonuje się jako dozór mobilny lub zbliżeniowy.
Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego obejmuje też kary zastępcze pozbawienia wolności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Ustawa o dozorze elektronicznym
Możliwość odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego została wprowadzona ustawą z dnia 7 września 2007 r. o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego. Ostania nowelizacja dozoru elektronicznego weszła w życie 1 czerwca 2018 r. Obecnie to Służba Więzienna odpowiada w całości za obsługę SDE. Ponadto, znowelizowana ustawa o dozorze elektronicznym przewiduje, że odbywający karę w systemie dozoru mobilnego i zbliżeniowego ma obowiązek nieprzerwanie nosić rejestrator przenośny, odbierać połączenia przychodzące i udzielać osobom upoważnionym na ich żądanie wszelkich wyjaśnień.
Wniosek o dozór elektroniczny
Wniosek o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego może złożyć:
- skazany i jego obrońca
- prokurator
- kurator sądowy
- dyrektor zakładu karnego
Co istotne, z takim wnioskiem nie może wystąpić członek rodziny skazanego. Wniosek należy skierować do wydziału penitencjarnego sądu okręgowego, w którego okręgu skazany przebywa.
W celu uzyskania dozoru elektronicznego warto skorzystać z pomocy adwokata z Łodzi, który przygotuje wniosek, jak również będzie reprezentował skazanego w Sądzie. To właśnie na sali sądowej pomoc Adwokata może okazać się nieoceniona, zwłaszcza, że dostępne w Internecie wzory wniosków o dozór elektroniczny, pod warunkiem ich poprawnego wypełnienia, pozwalają jedynie rozpocząć procedurę uzyskania dozoru.
Dozór elektroniczny warunki
Na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego musi zezwolić sąd penitencjarny. Aby to nastąpiło konieczne jest łączne spełnienie warunków określonych w art. 431a § 1 kodeksu karnego wykonawczego:
- wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 Kodeksu karnego (nie jest recydywistą)
- jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary,
- skazany posiada określone miejsce stałego pobytu,
- osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę, o której mowa w art. 43h § 3, (uprzednia zgoda tych osób, na piśmie, złożona do sądu)
- odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne, o których mowa w art. 43h § 1.
Zezwolenie nie zostanie udzielone, jeśli w mieszkaniu wskazanym we wniosku nie ma odpowiednich warunków do wykonywania kary w tym systemie – prąd elektryczny oraz odpowiedni sygnał telefonii komórkowej dla zapewnienia prawidłowej pracy urządzeń monitorujących.
Ponadto skazanemu, który nie rozpoczął wykonywania kary w zakładzie karnym, można udzielić zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji, a także inne szczególne okoliczności nie przemawiają za potrzebą osadzenia skazanego w zakładzie karnym.
Natomiast skazanemu, który rozpoczął już odbywanie kary w zakładzie karnym, można udzielić zezwolenia na odbycie w systemie dozoru elektronicznego pozostałej części kary, jeżeli za udzieleniem zezwolenia przemawiają dotychczasowa postawa i zachowanie skazanego.
Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego rozpoczyna się z chwilą zamontowania urządzeń rejestrujących. Nie ulega wątpliwości, że największą zaletą dozoru elektronicznego jest wykonywanie kary w warunkach wolnościowych.
Dozór elektroniczny koszty
Złożenie wniosku o wykonywanie kary w systemie dozoru elektronicznego nie wymaga uiszczenia opłaty. Podobnie jest z wykonywaniem kary w SDE – jest ono bezpłatne. W celu uzyskania dozoru elektronicznego zapraszamy do kontaktu z Kancelarią. Nasi adwokaci zapewniają kompleksową pomoc prawną i indywidualne podejście do każdej sprawy.
Lista aktualności
-
Zadośćuczynienie a odszkodowanie – różnice w prawie cywilnym2019-10-28Odszkodowanie i zadośćuczynienie to dwie różne instytucje prawa cywilnego. Istnieją pomiędzy nimi pewne podobieństwa.
-
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu2019-10-28Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu jest formą rekompensaty przyznawanej osobie, która doznała szkody. Ma ono wynagradzać głownie straty materialne.
-
Odszkodowanie za wypadek w pracy - jak się o nie ubiegać?2019-10-28Wypadek przy pracy zdefiniowany jest w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
-
Artykuł 280 kodeksu karnego - rozbój. Co grozi, jaka kara?2019-08-26Zgodnie z definicją, rozbój polega na tym, że sprawca dopuszcza się kradzieży, używając przemocy wobec człowieka, lub grozi natychmiastowym jej użyciem. Ile grozi za rozbój? Czy należy się odszkodowanie?
-
Artykuł 278 kodeksu karnego - kradzież. Co grozi za kradzież?2019-08-23Jaka jest definicja kradzieży? Zgodnie z art. 278 kk, jest to zabór cudzej rzeczy w celu przywłaszczenia. Dokładniej chodzi o fizyczne wzięcie rzeczy innego właściciela.
-
Artykuł 158 kodeksu karnego. Co grozi za pobicie?2019-08-14Pobicie jest to napaść fizyczna, za którą grożą konsekwencje prawne. Na czym polega procedura zgłaszania pobicia na policję? Ile grozi za pobicie i co oznacza art. 158 kk?
-
Dozór elektroniczny skazanych - wniosek, koszty, warunki2019-01-20System dozoru elektronicznego (SDE) jest nowoczesnym systemem odbycia kary przez skazanego. SDE zakłada kontrolowanie zachowań skazanego poprzez użycie środków technicznych – wodoodpornego nadajnika, który rejestruje cały przebieg odbywania kary.
-
Skarga Nadzwyczajna. Kiedy złożyć skargę nadzwyczajną?2018-04-16Jeśli w twojej sprawie Sąd wydał błędne orzeczenie masz szansę na jego podważenie. Od dnia 3 kwietnia 2018 roku wszedł w życie nowy środek zaskarżenia - SKARGA NADZWYCZAJNA , która przysługuje od prawomocnych wyroków i postanowień kończących postępowanie w sprawie.
-
Stwierdzenie nabycia spadku2018-03-21Polski system prawny przewiduje, że nabycie spadku następuje z chwilą jego otwarcia, a więc z momentem śmierci spadkodawcy. Dokumentem potwierdzającym chwilę otwarcia spadku jest akt zgonu. Z chwilą otwarcia spadku następuje określenie kręgu spadkobierców oraz nabycie przez nich spadku. jeśli spadkobiercy nie odrzucą spadku, to na skutek uzyskanych uprawnień mogą oni dysponować majątkiem spadkowym oraz podejmować wszystkie związane z tym decyzje. Przeszkodą może być jednak brak dokumentu potwierdzającego uprawnienia spadkobiercy. W tym celu konieczne jest zgłoszenie się do Kancelarii celem przeprowadzenia przez Adwokata postępowania spadkowego w sądzie.
-
500+ - jak spełnić obowiązek ustalenia alimentów2018-01-27W związku z sierpniową zmianą przepisów o świadczeniu 500+, wskazujemy możliwe sposoby szybkiego ustalenia obowiązku alimentacyjnego. Może być to niezwykle pomocne dla samotnych rodziców, którzy są zobowiązani do wykazania, że takie alimenty zostały ustalone od drugiego z rodziców.